Ogrzewanie podłogowe pod panelami?
Obiegowa opinia mówi, że ogrzewanie podłogowe nadaje się tylko pod płytki ceramiczne, które są odporne na długotrwałe działanie wysokiej temperatury. A jak jest naprawdę?
Ogrzewanie podłogowe można instalować także w pozostałych pomieszczeniach domu, pod nowoczesnymi podłogami laminowanymi. Podłogi laminowane, czyli właśnie panele, doskonale nadają się do wodnego ogrzewania podłogowego. Obecnie oferowane panele podłogowe zachowują swoje właściwości pod wpływem temperatury, a ich prawidłowy montaż umożliwia użytkowanie podłogi przez długie lata.
Jak układać panele na ogrzewaniu podłogowym?
Układanie paneli na ogrzewaniu podłogowym nie różni się od standardowego. Należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża.
Wylewka pod panele podłogowe – wylewka podłogowa musi być ogrzana bez względu na porę roku zgodnie z podaną niżej instrukcją:
- zwiększanie temperatury codziennie o 5°C aż do osiągnięcia maksimum,
- przez 5 dni ogrzewanie musi działać przy maksymalnej temperaturze,
- następnie zmniejszanie codziennie o 5°C aż do osiągnięcia wartości użytkowej,
- ogrzewanie należy wyłączyć 2 dni przed rozpoczęciem montażu.
Rozpoczęcie sezonu grzewczego – temperaturę na początku sezonu grzewczego należy zwiększać stopniowo, aby nie dopuścić do przegrzania podłogi.
Ważne jest, Projekt instalacji powinien zawierać obliczenia hydrauliczne, nastawy na rozdzielaczach, zestawienie materiałów, a także rysunki, na których dokładnie rozrysowane jest ułożenie pętli grzewczych, podane są średnice przewodów oraz wyznaczone jest miejsce na dylatacje.
Ogrzewanie podłogowe – zalety
- niskie koszty eksploatacji w stosunku do ogrzewania grzejnikowego,
- wysoki komfort dla użytkowników,
- system grzewczy ukryty w podłodze nie zabiera cennej w każdym mieszkaniu czy domu przestrzeni,
- brak widocznych grzejników wpływa na estetykę pomieszczeń.
Przedstawione zalety ogrzewania podłogowego (szczególnie niższe koszty eksploatacji oraz wysoki komfort dla użytkowników) sprawiają, że ogrzewanie podłogowe staje się instalacją obowiązkową w energooszczędnym budownictwie – polecaną już na etapie projektowania, a szeroko chwaloną przez późniejszych użytkowników.