Jako firma zajmująca się projektowaniem i wykonawstwem systemów grzewczych widzimy, że obecnie najpopularniejsze są instalacje pompowe (w tym rozdzielaczowe i podłogowe). Wciąż jednak spotykamy rozwiązanie znane z przeszłości. Ogrzewanie grawitacyjne, pomimo tego, że koncepcja powstała wiele lat temu, wcale nie jest przestarzałe. Zrealizujemy każdy projekt w ścisłym reżimie wykonawczym. Projektując instalację, kierujemy się rzeczywistymi parametrami i szczególnymi uwarunkowaniami – indywidualnymi dla każdego budynku.
Swoim zasięgiem obejmujemy Szczecin i okolice. Zadzwoń do nas i umów się na termin. Przekonaj się, że zlecenie wykonania instalacji profesjonalistom, po prostu się opłaca.
Instalacja centralnego ogrzewania – rodzaje
Każda instalacja centralnego ogrzewania należy do jednej z dwóch podstawowych grup.
Ogrzewanie grawitacyjne
Opiera się na metodzie wymuszania przepływu wody w instalacji, w której ciecz przemieszcza się bez udziału energii elektrycznej. Wodne ogrzewanie grawitacyjne wykorzystuje zjawisko unoszenia się ogrzanej wody i opadania schłodzonej.
Gdzie stosować ogrzewanie grawitacyjne?
Taki system grzewczy rekomendujemy właścicielom budynków z niewielką instalacją, w których kocioł opalany jest paliwem stałym (np. koksem czy węglem). Centralne ogrzewanie grawitacyjne jest doskonałą opcją w miejscach narażonych na dłuższe przerwy w dopływie prądu (w instalacji z pompą brak prądu oznacza wyłączenie ogrzewania i wyziębienie budynku).
Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wyborem tradycyjnego systemu grawitacyjnego jest pozioma odległość źródła ciepła od pionu. Rozwiązanie to proponujemy właścicielom budynków, w których odległość ta wynosi mniej niż 25 m, a różnica wysokości między środkiem kotła a najniżej położonym grzejnikiem mieści się w przedziale od 2 do 3 m (grzejnik powyżej kotła).
Realizując projekty instalacji c.o., zawsze działamy tak, by finansowo było to najkorzystniejsze dla Klienta. W tym przypadku po przekroczeniu wspomnianych wartości realizacja byłaby ekonomicznie nieuzasadniona, ze względu na konieczność zastosowania rur o dużej średnicy. Tak czy inaczej, w ogrzewaniu grawitacyjnym rury mają kilkukrotnie większą średnicę niż przy instalacjach pompowych. Powodem takiego stanu rzeczy są opory, jakie woda musi pokonać w rurach. Większa średnica oznacza mniejsze opory.
Ważne!
W centralnym ogrzewaniu grawitacyjnym istotna jest wysokość, na jakiej montuje się grzejniki. Te umieszczone na tym samym poziomie (lub niżej) co kocioł, często po prostu nie grzeją.
Centralne ogrzewanie z obiegiem pompowym
To nowoczesna metoda ogrzewania polegająca na wymuszaniu ruchu wody w instalacji za pomocą pompy obiegowej. Jest to w tej chwili najczęściej stosowane rozwiązanie w systemach grzewczych domów jednorodzinnych. Pompa umożliwia pokonanie dużych oporów hydraulicznych, które powstają w trakcie przepływu wody w rurach. Dzięki temu w instalacjach tego typu możemy wykorzystać rury o dużo mniejszym przekroju. Kolejną zaletą instalacji c.o. z pompą jest brak ograniczeń co do rozległości i wielkości.
Instalacja c.o. – tradycyjne grzejniki
W tradycyjnej instalacji pompowej z grzejnikami umieszczonymi na ścianach wyróżniamy dwa sposoby prowadzenia rur.
- System dwururowy – zawsze zachęcamy Inwestorów do wyboru tego rozwiązania. To najpopularniejsza opcja, w której każdy grzejnik podłączony jest indywidualnie do pionów (zasilającego i powrotnego). Taki schemat zapewnia podobną temperaturę wody na dopływie do poszczególnych grzejników. Regulacja temperatury grzejnika odbywa się za pomocą zaworu regulacyjnego umieszczonego przy nim. Instalacje dwururowe mogą być z rozdziałem górnym lub dolnym.
- System jednorurowy – to najtańsze i najprostsze rozwiązanie, które jednak ma wiele wad. Woda grzewcza przepływa po kolei przez wszystkie grzejniki, które są ze sobą połączone szeregowo. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości miejscowej regulacji wydajności poszczególnych grzejników. Rozwiązaniem może być (w większych obiektach) zastosowanie kilku obwodów, z których każdy zasila daną część budynku. Innym mankamentem systemu jednorurowego jest wpływ wyłączenia jednego grzejnika na działanie pozostałych grzejników w układzie. Konieczne jest też użycie grzejników o większej powierzchni, co zwiększa nakłady inwestycyjne.
Instalacja c.o. – ogrzewanie podłogowe
Bardzo popularny jest też energooszczędny system ogrzewania powierzchniowego (ogrzewanie podłogowe, sufitowe, ścienne). W szczególności jest on przez nas rekomendowany do użycia w instalacjach z pompą ciepła. Przewody grzewcze, którymi płynie ogrzana woda, oddają ciepło równomiernie na całej powierzchni podłogi. Rury układamy w meander lub spiralnie.
Warto jeszcze wyjaśnić, dlaczego ogrzewanie podłogowe uważane jest za oszczędne? Otóż wykorzystując tę metodę, temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu możemy obniżyć o 2-3°C, nie zmniejszając komfortu cieplnego przy jednoczesnej oszczędności energii cieplnej na poziomie 10-15%.
Instalacje centralnego ogrzewania – podsumowanie
Nie wiesz, która opcja sprawdzi się w Twoim domu? To żaden problem. Skontaktuj się z nami, a razem znajdziemy optymalne rozwiązanie.
SEBTECH – centralne ogrzewanie Szczecin. Twój pewny partner w każdej realizacji.