Przy stale rosnących cenach energii, ogrzewanie drewnem stanowi ekonomiczną alternatywę dla ogrzewania olejem lub gazem. Argumentem przemawiającym za tym naturalnym surowcem jest łatwa dostępność drewna opałowego, jego nieduże wahania cenowe i niskie koszty ogrzewania kotłem na drewno. Dodatkową zaletą jest to, że kotły na biomasę to rozwiązanie przyjazne dla środowiska.
Ogrzewanie drewnem – najbardziej naturalnym paliwem na świecie
Dostępne na rynku kotły na biomasę mają wysoki współczynnik sprawności i charakteryzują się oszczędnym zużyciem paliwa. Mogą być stosowane jako jedyne źródło ciepła w budynku lub jako uzupełnienie olejowych lub gazowych kotłów grzewczych. Współpraca pieca na biomasę z innym urządzeniem grzewczym znacznie zmniejsza koszty oleju czy gazu i umożliwia dość szybki zwrot inwestycji.
Zalety:
- duża niezawodność i trwałość,
- komfortowe ogrzewanie wnętrz i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej,
- niezależność od oleju i gazu,
- oszczędność kosztów ogrzewania dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii drewna,
- możliwość współpracy ze słonecznymi systemami grzewczymi.
Drewno w polanach, zrębkach lub granulat drzewny – postaw na ogrzewanie z wykorzystaniem wydajnych pieców na biomasę
Kotły na biomasę można podzielić na kilka typów:
- kotły na drewno w kawałkach,
- kotły na pelet,
- kotły na zrębki drzewne.
- Kotły na drewno w kawałkach
Drewno w polanach jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mają zapewnione dostawy paliwa np. z własnego lasu lub sąsiedniego nadleśnictwa. Drewno opałowe musi być odpowiednio wysuszone, a więc składowane, i posiadać jak najniższą wilgotność resztkową. Decydując się na kocioł na biomasę, konieczne jest zamontowanie zasobnika buforowego wody grzewczej w celu zapewnienia stałego zaopatrzenia w ciepło.
Kotły na pelet – poznaj ofertę firmy ze Szczecina
To automatyczne urządzenia grzewcze, które łączą wysoką wydajność i trwałość z prostotą konstrukcji. Dzięki temu są niezawodne, bezpieczne i pozwalają stworzyć prosty oraz wygodny w obsłudze system centralnego ogrzewania. Paliwem dla tego typu kotła jest pelet.
Czym jest pelet? Pelet to najbardziej skompresowana forma energii pochodzenia drzewnego o wysokiej wartości opałowej. Do produkcji peletu zgodnie z normą DIN-Plus lub ÖNORM w 100% wykorzystywane są naturalne odpady drzewne. Surowiec ten pojawia się w dużych ilościach jako strużyny i trociny, jest to odpad przemysłu obróbki drzewnej.
Kotły na zrębki drzewne
Zrębki drzewne to rozdrobnione (na przykład porąbane) naturalne drewno, z korą lub bez kory. Objęte są normą paliwową EN ISO 17225-4.
Zainteresowała Cię oferta urządzeń grzewczych na biomasę? Skontaktuj się z nami, aby poznać jej szczegóły! Klientom ze Szczecina proponujemy profesjonalny montaż i serwis kotłów. Zapraszamy do współpracy.